Na dawnej ziemi uprawnej można postawić dom
Jeżeli grunt rolny, który ktoś zamierza kupić, objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, to trzeba złożyć wniosek o zmianę przeznaczenia takiego gruntu na budowlany.
Zainteresowanie przekształceniem działki rolnej w działkę budowlaną, znanym nieco powszechniej jako tzw. „odrolnienie" związane jest nie tylko z ceną metra kwadratowego gruntu rolnego, która zasadniczo jest znacznie niższa niż cena za metr kwadratowy działki budowlanej, ale także z możliwością wybudowania domu na odrolnionej działce przez osobę, która nie jest rolnikiem. Paradoksalnie jednak ustawodawstwo w szczególnej pieczy zachowuje grunty rolne, szczegółowo reglamentując w pierwszej kolejności proces ich nabycia, jak również przekształcenie w grunt nadający się do zabudowy. Racjonalizując postępowanie ustawodawcy, należy wskazać na strategiczny charakter rolnictwa w gospodarce krajowej, jak również na możliwość naruszania przepisów o ochronie środowiska w związku z masowym odrolnianiem gruntów.
Wartość produkcyjna
Wartą przytoczenia jest ogólna zasada określona w ustawie z 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (DzU z 2017 r. .1161 t.j.) zgodnie z którą na cele nierolnicze można przeznaczyć przede wszystkim grunty oznaczone w ewidencji jako nieużytki, a w razie ich braku grunty o najniższej wartości produkcyjnej. W związku z powyższym, przepisy nie wyłączają całkowicie możliwości przekształcenia gruntów rolnych w budowlane, a ograniczają jedynie to uprawnienie poprzez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta